Hogyan tud nekem segíteni?

Te tudod, honnan származik a pszichológia?

Te tudod, honnan származik a pszichológia?

Már időszámításunk előtt foglalkoztatta az embereket, hogy vajon miért vagyunk különbözőek. Hogyan lehetséges az, hogy ennyire sokféleképpen tudunk érezni, gondolkodni és cselekedni?! Miért értelmezzük ugyanazt a helyzetet máshogy, és miért reagálunk a minket ért ingerekre különböző módokon?!

Az ókori görög filozófusok, Platón, Arisztotelész és Szókratész már évezredekkel korábban elkezdett gondolkodni a fenti kérdéseken. Hippokratész, az „orvostudomány atyja” i.e. V. században megalkotta azt a személyiségtipológiát, ami az emberben található testnedvek túlsúlya alapján kategorizálja a temperamentumunkat (vérmérsékletünket) négy különböző típusba, hiszen úgy gondolta, hogy a test és a lélek kapcsolatban állnak egymással:

  • szangvinikus (vér): meleg, vidám, eleven temperamentum

  • melankolikus (fekete epe): sötét, nyomasztó, borús temperamentum

  • kolerikus (sárga epe): forró, gyors, aktív temperamentum

  • flegmatikus (nyálka): lassú, hűvös temperamentum

„Beszélgetés” vagy tudományterület?

A későbbiek során aztán a természettudományok fejlődése nagyban elősegítette a tudományos pszichológia kialakulását, amelyet ettől kezdve a filozófiától különváló tudományterületként tartunk számon. Európában 1879-re tehető a modern pszichológiatudomány kezdete, amikoris Wilhelm Wundt megalapította az első kizárólag pszichológiai kutatásokkal foglalkozó laboratóriumot a Lipcsei Egyetemen. Amerikában egy kicsit később, 1890-ben került ki az első könyv, amelyet pszichológiaprofesszor írt, és 1892-ben meg is alakult az Amerikai Pszichológiai Társaság.

A Magyar Pszichoanalitikus Egyesületet 1913. május 19-én alapította Ferenczi Sándor idegorvos, aki Freud és Jung munkásságát is figyelemmel követte. Az egyesület tagja volt a Nyugat főszerkesztője, így már akkor számos pszichológiai témájú cikk került napvilágra az újság hasábjain. Így jutunk el napjainkig, amikor a pszichológia már nem csak a kutatóközpontok mindennapjaiban játszik központi szerepet, hanem a hétköznapi élet számos területén kulcsfontosságú a jelenléte.

image/svg+xml

Megosztom Facebookon

Megosztom X-en

Link másolása