Hogyan tud nekem segíteni?

A pszichológia alkalmazási területei

Nagyon sok helyen szembesülhetünk pszichológusok munkájával, hiszen a magántanácsadáson kívül óriási szükség van rájuk az élet legkülönfélébb területein. Nézzük, hogyan hasznosítja a társadalom ezt a széleskörben elismert tudományterületet.

Pszichológusok segítenek minket az intézményekben, például a munkahelyeinken. A Munka Törvénykönyve alapján a munkáltató feladata, hogy biztonságos és egészséges környezetet teremtsen munkavállalói számára, beleértve a stressz okozta veszélyek kezelését is. Többek között ehhez a folyamathoz járulnak hozzá a munka- és szervezetpszichológusok. Az óvodákban és iskolákban is elérhetők pszichológus kollégák, hogy átsegítsék a gyermekeket nehézségeiken, és megfelelő tájékoztatást biztosítsanak a szülők számára gyermekük állapotát tekintve, illetve az egyetemeken már saját jogon próbálhatják ki a pszichológia hatásait a fiatal felnőttek. A pszichológusok munkája esszenciális az örökbefogadási folyamatok kapcsán is, illetve, amikor problémás helyzetek lépnek fel a családokon belül.

Törvényszéki pszichológusok, kriminálpszichológusok szakvéleményét, profilozási eredményeit különféle bűnügyi nyomozások, bírósági tárgyalások során fontos eszköznek tekintik, illetve a büntetés-végrehajtási intézetekben is részesülnek pszichológiai ellátásban a fogvatartottak. A börtönökben nem csak az aktuális mentális egészségügyi problémákat kezelik a pszichológusok – pl. depresszió, szorongás, PTSD, személyiségzavarok –, hanem igyekeznek megvalósítani a bűnelkövetők rehabilitációját is, hogy a szabadulásuk után képesek legyenek teljesértékű tagjai lenni a társadalomnak. A katonaság és a rendvédelem személyzetének kiválasztásakor és kiképzésekor, illetve a munkájuk során mentális egészségük védelmében egyaránt kiemelt szerepet kap a pszichológia.

 A kórházakban klinikai szakpszichológusok segítik a mentális egészség fejlesztését. Nem csak a mentális betegekkel foglalkoznak pszichológusok, hanem segítenek bármilyen más betegség feldolgozásában, elfogadásába is, sőt, a hozzátartozók számára is elérhető a pszichológiai segítségnyújtás a kórházakon kívül a mentálhigiénés központokban és a rehabilitációs központokban is. Esszenciális pszichológiai segítséghez fordulni függőségek esetében, pl. alkoholizmus, szerhasználat, viselkedéses függőségek, digitális függőségek – az erre szakosodott intézményekben szintén pszichológus kollégák várják a bátor változtatni akarókat. Egészségpszichológusok segíthetnek az egészséges életmód kialakításában és megőrzésében, pl. egészséges táplálkozás, betegségmegelőzés. Sportpszichológusok foglalkoznak a sportolók mentális jóllétével, pl. a teljesítményszorongás leküzdésében és a motiváció megtalálásában. Sportegyesületek, sportiskolák, edzők, sportolók, szülők szívesen veszik a pszichológusok segítségét saját maguk, vagy sportolóik, gyermekeik megsegítéséhez.

 De különböző praktikus helyzetekben is szükség van pszichológusokra, pl. sikertelen jogosítványszerzési kísérletek után a további próbálkozáshoz pszichológiai alkalmassági vizsgálaton kell keresztül mennie a jövendőbeli jogosítvány tulajdonosoknak, illetve balesetek okozásakor, egészségügyi problémák fennállásakor szintén. Pszichológusok dolgoznak a katasztrófaelhárításban is, válsághelyzetek és krízisek során azonnali beavatkozást nyújtanak, és segítenek a traumák feldolgozásában és kezelésében – ilyen helyzet lehet pl. egy tömegbaleset, természeti katasztrófa, menekültek ellátása, háború.

 Hogy ne ilyen borús témával zárjuk a sort, természetesen számos „kényelmi” helyzetben is tudja színesíteni látókörünket a pszichológia, ilyen alkalmazási terület pl. a környezetpszichológia. A környezetpszichológusok az emberek és a környezetük közötti kölcsönhatásokat vizsgálják. Kutatásaik arra irányulnak, hogy megértsék, hogyan befolyásolja a fizikai környezet az emberi viselkedést, érzelmeket és jóllétet, illetve hogyan hatnak az emberek a környezetükre. A környezetpszichológia színes palettán alkalmazható, beleértve a várostervezést, az építészeti dizájnt, a munkakörnyezet kialakítását és a környezetvédelemmel kapcsolatos kezdeményezéseket. Ők foglalkoznak többek között azzal, hogy a lakókörnyezetek kapcsán milyen jellemzők segítik az embert a stressz csökkentésében és az életminőségük javításában, úgy mint természetes fény, zajszint, zöldterületek elhelyezkedése. Azt is kutatják, mi motiválja az embereket a környezetbarát viselkedésre, amely eredmények mentén olyan stratégiákat dolgoznak ki, amik ösztönzik a fenntartható viselkedést. Környezetpszichológusok foglalkoznak a közlekedési rendszerek tervezésével és annak vizsgálatával, hogy ezek hogyan befolyásolják az emberek közlekedési szokásait, biztonságérzetét és stressz-szintjét. Azt is vizsgálják, hogyan tervezhetők olyan közösségi terek (mint parkok, játszóterek, közterek), amelyek elősegítik a társas interakciókat, a közösségi érzést és a mentális jóllétet.

 Mint látható, a pszichológia az elmúlt időkben életünk, munkánk, mindennapjaink szerves részévé vált, hatásossága, fontossága megkérdőjelezhetetlen. A fenti lista azonban egyértelműen hiányos, hiszen többek között nem taglalja a magántanácsadást, mint alkalmazott területet. Magánrendelők, egyénileg dolgozó pszichológusok, szakpszichológusok arra is szakosodhatnak, hogy a hétköznapi életben felbukkanó problémákon próbálják átsegíteni a hozzájuk fordulókat. Ilyen keretek között végzett tanácsadási típus lehet a felnőtt pszichológiai tanácsadás, a gyermek vagy serdülő konzultáció, szülőknek szóló konzultáció vagy a párterápia. 

Link másolva

Link másolva

Link másolva