Szpodnyi Kitti
"A kezünkből azonnal kihúzzuk a tüskét, miért őrizzük akkor szívünkben?"
1111 Budapest, Egry József u. 17.
Magyar
Személyesen
Online
ELTE MA • Felnőtt klinikai és egészségpszichológia szakirány
Semmelweis Egyetem Továbbképző Központ • Szexuálterapeuta
MCSE • Pár- és családterapeuta (folyamatban)
Magánemberként
Gyerekkorom óta fontos számomra, hogy megfeleljek mások elvárásainak – talán túlságosan is. Ez az igyekezet sokszor szorongással járt együtt, hiszen mindig a legjobb akartam lenni, és amikor ez nem sikerült, gyakran éreztem magam értéktelennek.
Az évek során azonban rájöttem, hogy az értékesség érzése nem a teljesítményeinkből fakad, hanem abból, ahogy önmagunkhoz viszonyulunk.
Azáltal, hogy elfogadjuk önmagunkat, mások felé is támogatóan, szeretettel tudunk fordulni. Ez a felismerés vezetett el oda, hogy pszichológusként segítsek másoknak is megküzdeni a belső bizonytalanságaikkal annak érdekében, hogy megtalálják a saját útjukat az önszeretet és a belső béke felé. Fontos számomra, hogy a hozzám fordulók egy támogató, ítélkezésmentes környezetben dolgozhassanak saját nehézségeik megértésén és megoldásán. Hiszem, hogy mindenkiben ott rejlik a képesség a fejlődésre, a változásra és arra, hogy jobban megértsék önmagukat.
Szabadidőmben szívesen merülök el kreatív tevékenységekben, mint például a főzés, a horgolás vagy az amigurumi figurák készítése. Ezek az apró alkotások nemcsak örömöt adnak, hanem segítenek elcsendesedni, rendezni a gondolataimat, és feltöltődni. Ez az elmélyülés, az alkotás a mindennapokban is emlékeztet arra, hogy nem kell mindig tökéletesnek lennünk, elég, ha jelen vagyunk és adunk magunkból valamit – akár másoknak, akár önmagunknak.
A legnagyobb célom az életben, hogy olyan értékeket adjak át, amelyek mások számára maradandók – legyen az egy gondolat, egy érzés, vagy egy új perspektíva.
Szakemberként
Szakmai képesítésem évei alatt különösen a szexualitás témaköre keltette fel az érdeklődésemet, hiszen ez a terület az emberi kapcsolatok, az önértékelés és az érzelmi egészség egyik kulcsa, ugyanakkor gyakran mégis tabuként kezeljük.
Diplomamunkámban több témát is kutattam a szexualitás területén:
a vallásosság, illetve az elköteleződés és érzelmek nélküli szexualitásra való hajlandóság (promiszkuitás) kapcsolatát;
valamint a szexuális diszfunkciók és pszichés nehézségek tüneteinek kapcsolatát.
Ezek a kutatások rávilágítottak arra, hogy a szexualitás kérdését nem szabad elszigetelten kezelni, hiszen szorosan összefonódik az élet más területeivel, például a párkapcsolati dinamikával, az önértékeléssel és a mentális egészséggel. Munkám során ezért fontosnak tartom, hogy egy holisztikus szemléletet alkalmazzak, ahol a kliens személyes története, élethelyzete és egyéni szükségletei kerülnek a középpontba. Ennek megvalósítása érdekében pár- és családterápiás módszerekben képződöm, hogy még hatékonyabban segíthessem a hozzám fordulókat a kapcsolati nehézségeik feldolgozásában és megoldásában.
A kliensekkel töltött időm egy fontos szeletét a párterápiás munkának dedikálom. A hozzám forduló párok tagjai gyakran fogalmaznak meg olyan gondolatot, mint pl. „Nem vagyok elég jó partner”, „Sosem leszek elég jó a párom számára”. Ezen diszfunkcionális gondolatok mentén gyakran alakul ki ördögi kör: a problémák szorongást szülnek, ami tovább mélyíti a diszfunkcionális működést. A kognitív viselkedésterápia (CBT) hatékony eszköz lehet az említett ördögi kör megszakításának megsegítésében, illetve a szorongás, a depresszió és a szexuális diszfunkciók kezelésének szintén kiváló pszichoterápiás eszköze. Segíthet azonosítani és megváltoztatni azokat a gondolkodási mintákat, amelyek a negatív érzések és viselkedések alapját képezik, így megalapozhatja az adaptívabb párkapcsolati dinamikák létrehozását.
Pályafutásom során kriminalizált serdülőkkel is dolgoztam, akiknél a személyes traumák, a családi háttér és a kapcsolati problémák mélyebb megértése kulcsfontosságú volt a támogatásukhoz. Ezek a tapasztalatok tovább erősítették bennem azt a meggyőződést, hogy az emberi kapcsolatok és a közösségi háttér alapvetően meghatározza lelki működésünket. A fent említett családterápiás módszertan rendszerszemlélete tökéletesen alátámasztja ezt a gondolatiságot, így eszköztára rendkívül jól alkalmazható a serdülőkkel folytatott munka során.
Célom, hogy munkám során egy biztonságos, ítélkezésmentes, elfogadó légkört teremtsek, ahol klienseim őszintén megoszthatják legmélyebb kérdéseiket, érzéseiket, és segítséget kaphatnak abban, hogy jobban megértsék önmagukat. Legyen szó párkapcsolati kihívásokról, szexuális problémákról, családi konfliktusokról, serdülőkori krízisekről, vagy az élet más területeit érintő elakadásokról, hiszem, hogy közösen találhatunk megoldást, amely valódi változást hozhat az életvezetésben.
Szakterületeim
Felnőtt konzultáció: • szülőkonzultáció • önismeret • önbizalomhiány • élethelyzet változással járó nehézségek • megfelelési kényszer • családi élet nehézségei • párkapcsolati elakadások • szexualitással kapcsolatos kérdések, szexuális edukáció • elakadások/nehézségek a szexuális életben • szexuális diszfunkciók • nemi identitás, szexuális orientáció • válási mediáció Serdülő konzultáció (12 éves kortól): • önértékelési problémák • önbizalomhiány • kamaszkori krízisek • családi/iskolai konfliktusok • dühkezelés, agresszió csökkentése • stresszel való megküzdés
Amiben segítek
Foglalj időpontot
Nézd át a naptáramat, és keress egy számodra megfelelő időpontot. Kalkulálj úgy, hogy a kiválasztott időpont lesz az irányadó a tanácsadási folyamat során. Ez azt jelenti, hogy minden alkalommal ebben az időpontban tudunk majd találkozni hosszútávon.
Amennyiben nem találsz megfelelő időpontot, kérlek vedd vedd fel velünk a kapcsolatot és visszahívunk.
Lemondás esetén kérlek min. 24 órával előre jelezd a foglalás törlésével, hogy mégsem alkalmas számodra az időpont (ez esetben megkeresünk és ha szeretnéd, egyeztetünk számodra megfelelő időpontot).