Petánszki Minka
“Önmagunk megismerése kaland, amely váratlan messzeségekbe és mélységekbe vezet.”
1094 Budapest, Ferenc krt. 15.
Magyar, Angol
Személyesen
Online
ELTE MA • Kognitív pszichológia
Magánemberként
Amióta eszemet tudom szorongóbb, és nagyon érzékeny típus voltam, emellett pedig meglepően kicsi koromból vannak már olyan emlékeim, amik arról árulkodnak, hogy a kezdetektől fogva perfekcionista voltam. Nehéz kombináció. Tinédzser koromig úgy próbáltam megőrizni a mentális jóllétemet, hogy elnyomtam az összes felszínre törő negatív érzésemet. Hiába történt bármi számomra traumatikus, nehéz, stresszt okozó esemény velem vagy körülöttem, megkeményítettem magam, és nem engedtem meg magamnak, hogy szomorú legyek vagy féljek, vagy bevalljam, hogy valaki megbántott. Ez egy idő után már nem volt tartható, a testem és a lelkem elfáradt és szorongás, pánik formájában a felszínre jött minden, amit addig nem engedtem. Ez nagy tanulság volt nekem, ez formált azzá az emberré és szakemberré, aki most vagyok. A mostani gondolkodásmódom, hozzáállásom az élethez, a munkámhoz mind ezeknek az élményeknek is köszönhető. Már máshogy közelítek magamhoz és mindenhez, ami körülöttem van. Megtanultam, hogy fontos engedni magunkat érezni, és már azt is látom, hogy a testünk értünk van, és nem ellenük. Ez a megközelítés jellemzi a pszichológusként folytatott munkámat is.
Szakemberként
Három idézettel és azoknak mögöttes tartalmával szeretném szemlélteti azt, ahogy a pszichológiáról, az emberi mentális, lelki és fizikai egészségről gondolkodom.
“Sok minden, talán minden elviselhető, ha értelme van” (Carl Gustav Jung)
Az életben, és pszichológusi munkám során is alapvetőnek és talán az első lépésnek is tartom, hogy ha megértjük a tünetek, viselkedések, nehézségek mögött meghúzódó lehetséges okokat, máris kevésbé ijesztő és megfoghatatlan minden. Azt gondolom, hogy a változás és az egyensúly felé vezető úton az első lépések egyike a megértés. Éppen ezért munkám során nagy hangsúlyt fektetek a közös gondolkodásra és a pszichoedukációra is.
“A depresszió olyan, mint egy feketébe öltözött nő. Ha megjelenik, ne kergesd el. Hívd be, kínáld hellyel, bánj vele úgy, mint egy vendéggel, és hallgasd meg, amit mondani akar.” (Carl Gustav Jung)
Hiszek abban, hogy a testünk és az elménk szorosan összefonódik, működésük, jóllétük, egészségük elválaszthatatlan egymástól. Éppen ezért a pszichológiai nehézségeket, állapotokat integratív, holisztikus szemlélettel igyekszem megközelíteni. Test és lélek, test és agy elválaszthatatlanok egymástól. A szorongó tünetek, a motiválatlanság, a felszínes légzés, vagy például az álmatlanság nem ellenünk vannak, hanem hiszem, hogy jelzések nekünk, amiket érdemes meghallani. A pszichológiai elakadások, tünetek jelzésértékűek lehetnek testünkben és lelkünkben valahol mélyebben létező érzésekről, emlékekről, élményekről. Együttesen figyelembe véve a testi és lelki állapotot, elindulhatunk egy kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb, egészségesebb létezés felé.
“Aminek ellenállsz, az nem csupán fennmarad, hanem még nagyobbra nő.” (Carl Gustav Jung)
Ez az érzés ismerős lehet mindenki számára, aki valaha találkozott már szorongó érzésekkel, stresszel, pánikkal élete során. A közös munka során szeretnék segíteni egy új nézőpontból tekinteni a pszichológiai nehézségekre, mint a stressz, szorongás vagy akár a pánik. Megtanulni elfogadni, szembenézni és integrálni magunkba, együttműködni ezekkel az érzésekkel, gondolatokkal semmint ellenállni nekik. Jelzésként tekinteni rájuk fontos lépés a változás felé.
Éppen ezért munkám során sokszínű eszköztárral dolgozom, szívesen használok légzésgyakorlatokat, progresszív izomrelaxációt, szomatikus gyakorlatokat vagy akár aromaterápiás eszközöket is.
Szakterületeim
• tudatos jelenlét fejlesztése • testtudat fejlesztés - testi érzetek megértése, hangolódás • szorongás • pánik • krónikus vagy akut stressz • pszichoszomatizáció • általános mentális jóllét • életvezetési elakadások • gyász
Amiben segítek
Sajnos az én naptáram betelt
Használd az alábbi lehetőségeket, hogy megoldást találjunk.