Egyed Zalán
"Aki kifelé néz, álmodik. Aki befelé néz, fölébred." C. G. JUNG
Kizárólag online
Magyar
Online
KRE MA • Felnőtt klinikai és egészségpszichológia szakirány
MA-KOMP • Komplex integratív terapeuta jelölt (folyamatban)
Tündérhegyi Pszichoterapeuta Képzés • Operacionizált Pszichodinamikai Diagnosztika (OPD-2) alap tanfolyam
KRE Pszichológiai Intézet • 150 órás önismeret (csoportanalitikus)
Napfogyatkozás Egyesület • A gyász lélektana és a gyászolók segítése
Magánemberként
Gyerekként megtapasztaltam a szociális szorongás árnyoldalait. Szorongtam társas helyzetekben, félénkségem miatt nehezemre esett akár az ismerkedés, akár a beilleszkedés új helyzetekben. Perfekcionista hozzáállásom és megfelelési kényszerem miatt tökéletességre és a maximumra törekedtem akkor is, ha ez már a lelki vagy testi egészségemre sem tett jó hatást. Az önbizalomhiány és önértékelési zavar sem került el. Fiatal felnőttként az önbizalomhiányomból fakadó társkeresési nehézségeket is megtapasztaltam. Valószínűleg az előbb felsorolt nehézségek valamelyikével ti is találkoztatok már eddigi életetek során.
Érettségi után segítő, gyógyító szakmát választottam az orvosi egyetem formájában. Évekkel később lassacskán ráébredtem, hogy az orvoslás nem pont az én utam. Úgy éreztem, eljött az a pont, amikor a szakmához vezető út többet vesz el az életemből, mint amit adhat. Hosszas mérlegelés után egy bátor lépést tettem, és 26 évesen újrakezdtem tanulmányaimat. Újra érettségiztem, felvételiztem és fel is vettek a pszichológia szakra. Az orvosi egyetemen sok hasznos dolgot tanultam, ami pszichológusi identitásomra is kihat, emellett segített megtalálni az igazi hivatásomat.
Az orvoslás természettudományos emberképének megismerése után lehetőségem nyílt a pszichológia bölcsészeti-humán emberképét is megismerni, így átfogó, holisztikus rálátást nyerhettem.
A holisztikus látásmód azért fontos számomra, mert napjainkban az egyre inkább hangsúlyossá váló „test és lélek egysége” gondolatát hangsúlyozza, amit a nyugati orvoslás is egyre inkább kezd felismerni.
Személyes életemben is mind a testi mind a lelki élet egészséges egyensúlyát is igyekszem fenntartani. Lelki életem egyensúlyát emberi kapcsolataim ápolása és önismereti óráim tartják fitten, míg a testedzés a testi egészségemet szolgálja. A sport életem szerves részét képezi. Többféle sportot kipróbáltam: az atlétikát, küzdősportokat, a túrázást, edzőtermi edzéseket is, azonban a hozzám legközelebb álló sport a hegymászás lett. A hegymászást sokszor emlegetik úgy, mint a terápia, az önismereti út vagy akár az élet metaforája. Csíkszentmihályi Mihály Flow című könyvében az áramlatélményt ahhoz hasonlítja, mintha egy magas hegy tetejére felérve szétnézne valaki a messzeségbe. A hegymászás lehetőséget teremt arra, hogy valóban önmagunkkal lehessünk. Félelmeinkkel, aggodalmainkkal mindnyájan küzdünk életünk során. A hegy ezeknek a félelmeknek a szimbóluma is. Ha megpróbáljuk leküzdeni, ráébredhetünk, hogy
mennyi erő, kitartás és eltökéltség rejlik bennünk és megfelelő közvetítéssel átsegíthet minket nehézségeinken, fájdalmainkon és félelmeinken.
Viktor Frankl, a pszichológia közismert alakja, a logoterápia atyja egyben hegymászó is volt. Az ő megfogalmazásában a hegy az élet tanítómestere. Számára a hegymászás nem a másokkal való versenyzésről szólt, hanem csakis a magunkról szóló kihívásról. Viktor Frankl a hegymászásról megfogalmazott nézeteit a boldog és sikeres élettel állította párhuzamba. Szerinte életünkben az általunk kitűzött célok elérése boldogságérzetet keltenek és értelmet adnak. Egy ilyen cél útbaigazít, kitárja az elmét, és belső energiákat szabadít fel. Ez vált az általa megalkotott logoterápiának is alapjává:
Fogalmazz meg magadnak egy életcélt, küzdj meg érte, és ha eléred, új ember leszel.
Szakemberként
Jelenleg főállásban rendvédelmi alkalmazottként dolgozom. Munkám során, társadalmunk nagyon különböző rétegeiből érkező kliensekkel találkoztam a hajléktalanoktól az egyetemi tanárig. Egymástól nagyon különböző élethelyzetekkel, életkörülményekkel, traumákkal és nehézségekkel dolgozom, így a társadalmunk széles rétegének pszichés állapotába nyerek nap mint nap betekintést. Ellátandó feladataimban között kiemelt szerepet tölt be az egyéni terápia, amely során minden esethez ugyanazzal a megértéssel és alázattal állok. A kliensek nagy része súlyosan traumatizált és nehéz helyzetű családokból jön, ezért az egyéni terápiák során gyakran megrendítő élettörténetekkel találkozom. Alkalmazotti munkám mellett a magánellátásban is foglalkozom egyéni terápiával, ahol a klienseket online formában fogadom.
Munkám erős empátiát és elfogadást igényel. Úgy érzem, ezt a feltétlen elfogadást tudom hasznosítani a magánklienseimmel végzett egyéni terápiák során is.
Fontos kiemelnem, hogy jelentős tapasztalatot szereztem krízishelyzetek felismerésében és kezelésében, illetve különböző mentális állapotok, problémák felismerésében.
A szakmai fejlődésemre, képződésemre, a tanulásra nagy hangsúlyt fektetek. Ismerd meg, milyen terápiás módszertanokkal dolgozom!
Jelenleg a Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület által indított Komplex integratív terapeuta módszerspecifikus képzését végzem, ami a pszichoterapeuta képzésben akkreditált módszernek minősül. A kurzus fő eszköze Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP), ami egy dinamikus, analitikus irányultságú pszichoterápiás módszer.
Érdekel ez a terápiás módszertan? Elmagyarázom:
A KIP-képek alkalmazásánál a tudattalan (ahogy a köznyelv emlegeti: tudatalatti) élménytartalom képi, képzeleti formában jelenik meg. A képzeleti képek érzelemmel telítettek, és szimbolikusan ábrázolhatják a tudattalan (tudatalatti) konfliktusokat, kötődési problémákat és a korai traumák szimbolikus megnyilvánulásait. A terápiás folyamat lényegi része a terápiás céllal létrehozott képélményben zajlik, amelyet a terapeuta kísér és szisztematikusan alakít. A képzeleti tartalmak segítségével a terapeuta képessé válik arra, hogy közel kerüljön a tudattalanhoz (tudatalatti), és ennek segítségével képessé váljon arra, hogy a kliens jelenbeli problémájának megoldását eszközölje.
Ezen kívül az elmúlt évben a következő képzéseket végeztem el:
A Semmelweis Egyetem, Rehabilitációs Klinika, Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás Rehabilitációs Osztály szervezésében elvégzett Operacionizált Pszichodinamikai Diagnosztika (OPD-2) tanfolyam egy pszichoterápiás diagnosztikus rendszer, amelynek segítségével klinikai pszichológiai kompetenciáimat fejlesztettem.
Semmelweis Egyetem Szak- és Továbbképzési Központ által szervezett „A szkizofrénia sprektumon- az idegfejlődési modelltől a funkcionalitásig” című képzés egy súlyos mentális zavar mélyebb megismerését tette lehetővé számomra.
A Napfogyatkozás Egyesület szervezésében elvégzett „A gyász lélektana és a gyászolók segítése” című kurzus során a gyászfolyamat behatóbb megismerését és támogatását sajátítottam el.
Az előbb felsorolt képzéseket egészíti ki különböző pszichológiai konferenciák látogatása, podcastek hallgatása, illetve különböző pszichológiai témájú előadásokon való részvételeim. Továbbá elmélyülten tanulmányozom a mélylélektani irányzatokat, amik nagyban formálták pszichológusi identitásomat. Terápiás munkámat nagyban segíti az általam elvégzett, Csoportanalitikus és Kiképző Társaság kiképző terapeutája által tartott 150 órás csoportanalitikus önismereti csoport, amely csoportban valódi önismeretre tettem szert. Jelenleg a második csoportanalitikus önismereti csoportomba járok, ahol nagyjából 50 órát végeztem el.
A szakmai identitásomban az önismeret és az önreflexió kiemelt szerepet képvisel. Úgy gondolom, hogy a hatékony és hiteles pszichológusi munkához elengedhetetlen belső valónk feltárása.
A terápiás folyamatnak azonban nem feltétlenül kell nyomasztónak, küzdelmesnek vagy izzasztónak lennie. Mindezt az alkalmakon teremtett laza, jó kedélyű és elfogadó közeg nagyban megkönnyíti.
Szakterületeim
• Önismeret • Önbizalomhiány, önértékelési problémák • Szorongás • Pénzügyi tudatosság, kockázatkezelés, befektetési utak önismereti vetülete • Életmódtanácsadás, egészséges életmód • Életvezetési elakadások • Kapunyitási pánik, életútkeresés • Megfelelési kényszer, teljesítménykényszer • Karriertervezés • Kulturális beilleszkedés • Motiváció • Kommunikáció • Élethelyzet változással járó nehézségek • Kapunyitási pánik, életútkeresés • Stresszel, feszültséggel való megküzdés • Pályaválasztási, tanulási nehézségek • Koncentrációs nehézségek • Társas szorongás • Étkezési nehézségek, káros étkezési szokások
Amiben segítek
Foglalj időpontot
Nézd át a naptáramat, és keress egy számodra megfelelő időpontot. Kalkulálj úgy, hogy a kiválasztott időpont lesz az irányadó a tanácsadási folyamat során. Ez azt jelenti, hogy minden alkalommal ebben az időpontban tudunk majd találkozni hosszútávon.
Amennyiben nem találsz megfelelő időpontot, kérlek vedd vedd fel velünk a kapcsolatot és visszahívunk.
Lemondás esetén kérlek min. 24 órával előre jelezd a foglalás törlésével, hogy mégsem alkalmas számodra az időpont (ez esetben megkeresünk és ha szeretnéd, egyeztetünk számodra megfelelő időpontot).