Ábrányi Vanda
”Minden ember külön világ, egy sem ismétli meg önmagát.” /Szabó Magda/
1111 Budapest, Egry József u. 17.
Magyar, Angol
Személyesen
Online
ELTE • Okleveles pszichológus klinikai és egészségpszichológia szakirányon
Magánemberként
A családi anekdota szerint hamarabb beszéltem, mint jártam. Nem csodálom, hogy ez volt környezetem benyomása, pici koromtól kezdve előszeretettel faggattam felnőtt rokonaimat gyermekkori emlékeikről. Az agyukra mentem, az biztos. De egyszerűen lenyűgözött, hogy történeteken keresztül milyen sokat megtudhatok róluk. Szerettem volna megérteni, milyen élmények formálták őket azokká a személyekké, akiket én megismertem. Joggal gondolhatná bárki, hogy így adott volt, hogy pszichológus leszek. Pedig introvertált, szorongó gyerekként, majd tiniként nekem ez meg sem fordult a fejemben.
Nehézséget okozott a másokkal való kapcsolatteremtés, már a gondolat, hogy meg kell szólalnom emberek előtt is megrémített. Rendszeresen olyan érzésem volt, hogy soha nem a jó dolgot mondom. Mindig féltem, hogy mit fognak rólam gondolni mások, ezért inkább meg sem próbáltam ismeretlenekhez közeledni.
Néha még ismerősökhöz sem. Egyáltalán nem szerettem semmilyen figyelem középpontjában lenni. Szívesebben vonultam háttérbe és foglaltam el magam csendes tevékenységekkel. Így, amikor eljött az ideje, először olyan szakmát választottam, ami elképzelésem szerint „személytelenebb” volt. Gyorsan rájöttem azonban, hogy ez a típusú munka számomra sosem lesz kielégítő.
Az vonzott, amitől a legjobban féltem: emberekkel szerettem volna dolgozni.
Beszélgetni velük, megismerni őket és lehetőség szerint segíteni nekik. Ez a felismerés hosszú önismereti úton indított el, melynek eredményeként megtaláltam nem csak hivatásom, de saját magamat is.
Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy nehézségeink mennyire meg tudják határozni életünket. Hogy bátorság kell ahhoz, hogy szembe merjünk nézni velük, de kitartó munkával igenis lehetséges változtatni.
Ahogy azt is, hogy mindeközben mennyire fontos türelmesnek és elfogadónak lenni önmagunkkal szemben.
Szabadidőmben szeretek a családommal időt tölteni, a barátaimmal találkozni, utazni, koncertekre járni. Magánemberként évek óta lelkes fesztiválozó vagyok, tavaly óta pedig szakemberként is: önkéntes fesztiválpszichológusként igyekszem támogatni a rendezvényre látogatókat.
Élvezem, amikor pörgés és izgalmas ingerek vesznek körül, de nagyon fontosnak tartom azokat a nyugodt tevékenységeket is, amelyek segítenek lelassítani, és elmerülni saját belső világomban. Számomra ilyen a jóga és a kreatív hobbik, különösen a sminkelés. Van valami egészen felszabadító abban, hogy saját arcom szolgál vászonként érzelmeim, gondolataim kifejezéséhez, és hogy ezt mások is látják. A legkedvesebbek számomra mégis az otthon töltött csendes pillanatok, amikor csak jelen vagyok. Például azok az esték, amiket a macskámmal az ölemben egy jó könyv és egy bögre meleg tea társaságában tölthetek.

Szakemberként
Tapasztalatból tudom, mennyire nehéz lehet megnyílni mások irányába, és őszintén megosztani gondolatainkat, érzéseinket, ahogy azt is, hogy mennyire sokat tud segíteni ebben, ha valaki teljes megértéssel, ítélkezés nélkül fordul felénk.
A legfontosabb számomra, hogy pontosan ilyen támogató közeget teremtsek számodra. Mindent meg fogok tenni azért, hogy komfortosan érezd magad közös munkánk során, hogy összes energiádat a változásnak szentelhesd.
A kimondott szavaknak, gondolatoknak már önmagukban jótékony, gyógyító erejük van. Ugyanakkor szeretek több megközelítésre támaszkodni munkám során, szívesen alkalmazok más eszközöket is a terápiás folyamatban. Ezt nem csak a folyamat színesítése miatt tartom fontosnak, nagyon jó lehetőség ugyanis, hogy a terápiát még inkább egyéni igényeidhez, céljaidhoz igazítsuk. Akár kedvelt hobbijaid bevonásával is. A kreatív, művészeti elemek beemelése például lehetőséget ad arra, hogy más szemszögből vizsgálódjunk és más irányból közelítsünk elakadásainkhoz.
Olyan érzelmek, élmények feldolgozása is lehetséges ilyen módon, amiket egyébiránt szavakkal kevésbé tudunk megragadni.
Relaxációs gyakorlatokat is szeretek alkalmazni. A légzésszabályozásra, izomlazításra és a saját testi élmények megfigyelésére építő módszereket szívesen használom, hiszen én is jól tudom, hogy milyen hasznosak lehetnek egy-egy stresszes vagy szorongató helyzetben.
Meggyőződésem, hogy mindannyiunkban ott rejlik a képesség a fejlődésre és a pozitív változásokra. Az elakadásokat az okozza, ha belső erőforrásaink útjába akadály kerül. Én abban lehetek segítségedre, hogy felismerjük és elmozdítsuk ezeket, hogy tovább folytathasd utadat egy kiegyensúlyozottabb, boldogabb élet felé.
Szakterületeim
• mentális jóllét • stresszel való megküzdés • szorongás • lehangoltság, negatív érzelmi állapotok • pszichoszomatizáció • pánik • kapcsolati nehézségek • autonómia, énhatárok • önismeret • önértékelési problémák • életútkeresés, pályaválasztás
Amiben segítek
Sajnos az én naptáram betelt
Használd az alábbi lehetőségeket, hogy megoldást találjunk.