toxikus pozitivitas

Te tudod mi az a toxikus pozitivitás?

Nehézségek és önfejlesztés

Videó

2024. júl. 16.

Mándli Krisztina

A toxikus pozitivitás egy olyan jelenség, mely következtében kényszeresen a pozitív érzelmek hangsúlyozása révén a negatív érzelmek elfojtásra kerülnek olyan helyzetekben, amikor valaki nehézséget él át, és segítséget, megértést vár, de ehelyett csupán közhelyekkel és lekezelő mondatokkal találkozik.

Napjainkban széles körben elterjedt a pozitív, optimista gondolkodásmód, melynek szerepe megkérdőjelezhetetlen az egészséges pszichés működésünk szempontjából. Emellett azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt, hogy egyre több olyan eset fordul elő, amikor a pozitivitás már túlzóan hat, és ez bizonyos élethelyzetekben inkább kárt okoz, minthogy segítene. Az egészséges mértékű optimizmus és a toxikus pozitivitás közötti különbség abban ragadható meg, hogy az optimista személyek ugyan bíznak a történések pozitív kimenetelében, mégis reálisan látják a kialakult helyzeteket, és nem utasítják el a negatív érzelmeket. Erről a jelenségről beszélgettünk az alábbi interjúban:

A toxikus pozitivitás egyik kiemelkedő veszélye az, hogy a negatív érzelmek elfojtása alakul ki, melyről kutatások alapján tudjuk, hogy kedvezőtlen hatásai vannak a mentális egészségünkre. Az érzelmek elnyomása növelheti a stressz-szintet, mivel az elfojtott érzelmek belső feszültséget okozhatnak, tartós elnyomásuk pedig hozzájárulhat olyan betegségek kialakulásához is, mint például a depresszió vagy a szorongás. Mindezek mellett a toxikus pozitivitás kapcsolati problémákhoz, elszigetelődéshez, valamint szégyenérzet kialakulásához is vezethet.

A toxikus pozitivitás elkerülése érdekében fontos, hogy reflektáljunk saját érzéseinkre, és foglalkozzunk a negatív érzelmekkel még akkor is, ha ez elsőre kellemetlennek és nehéznek tűnik. Ha azt érzékeljük, hogy egy szerettünk nehéz élethelyzetben van és segíteni szeretnénk neki, próbáljuk meg elkerülni az erőltetetten pozitív, közhelyes mondatokat és figyeljük arra, hogy validáljuk érzésit, még akkor is, ha azok negatívak. Legyünk empatikusak és támogatóak, a „Lehetne ennél rosszabb is” vagy az „Engedd el, ez van” mondatok helyett alkalmazzunk olyanokat, mint például „Megértem, hogy ez a helyzet megterhelő számodra. Hogyan tudok segíteni abban, hogy jobban legyél?”

Tartsuk észben azt, hogy az élet nem csak boldog pillanatokból áll, és ez rendben van. Az igazi erő abban rejlik, hogy őszintén szembenézünk az érzéseinkkel, és megengedjük magunknak és másoknak, hogy minden érzelmet megélhessünk.

Link másolva

Link másolva

Link másolva

Ebben a cikkben a(z)

Pszichológiai titkok

problémakörét tárgyaljuk.

Tudj meg többet arról, hogyan segítünk a problémával kapcsolatban.