Hogyan épül fel a folyamat?
Mire számíts, meddig és milyen formában kell majd pszichológushoz járnod?
A pszichológiai tanácsadás egy támogató folyamat, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a kliensek jobban megértsék önmagukat, és hatékony megküzdési stratégiákat alakítsanak ki életük különböző kihívásaival szemben. A tanácsadás strukturáltságának mértéke függ attól, hogy az adott szakember milyen terápiás módszertannal dolgozik, viszont általánosságban elmondható, hogy a tanácsadás keretei segítenek abban, hogy a folyamat hatékony legyen, és biztosítsa a kliens biztonságos környezetét a fejlődéshez. Az ülések rendszeressége és a folyamat szakaszai fontos szerepet játszanak abban, hogy a kliens és a pszichológus közös munkája eredményes legyen.
A tanácsadás struktúrája
A pszichológiai tanácsadás alapvetően egy strukturált folyamat, amely a kliens problémáihoz igazodik. Az ülések gyakorisága és időtartama nagyban függ az adott helyzettől, a kliens aktuális állapotától és a közös céloktól. Általánosságban elmondható, hogy:
Heti vagy kétheti rendszerességgel zajlanak az ülések (pár- és családterápia esetén mindig kétheti);
Az egyéni ülések általában 45-60 percesek, a pár- és családterápiák 80-90 percesek;
A folyamat egészének hossza változó, a problémák mélységétől és a kitűzött céloktól függően: rövid terápiák (pl. 8-12 alkalom) és hosszabb távú folyamatok (több hónap vagy akár év) is léteznek.
A frekvenciát együtt állapítja meg a kliens és pszichológusa. A pszichológusok szakmai szempontok mentén ajánlatot tesznek arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran szükséges járni az adott probléma és szenvedésnyomás mentén. Vannak olyan szakemberek, akik a saját működési metodikájuktól nem térnek el, tehát adott esetben például csak úgy vállalnak el egy klienst, ha vállalja, hogy heti rendszerességgel jár. Vannak bizonyos terápiás módszertanok is, amelyek szintén befolyásolják a gyakoriságot, pl. pszichoanalitikus terápiában akár hetente több ülésre is szükség lehet a folyamat egy bizonyos szakaszában, szexuálterápiák során viszont van olyan, hogy csak 3-4 hetente szükséges megjelenni az üléseken.
Általánosságban elmondható, hogy egyéni terápiában a heti rendszerességű találkozó adja meg azt a keretet, amelyben hatékony módon indul útjára a belső munka és önreflexiós képesség. Egyszerűen ad egy olyan ritmust, amely elősegíti a fejlődés mihamarabbi elindulását. Persze, vannak egyéb tényezők is, amelyek befolyásolhatják a rendszerességet, pl. a tanácsadási folyamat anyagi vonzata, a családi háttér, a munkahelyi beosztás stb. Fontos, hogy képes legyél őszintén megnyílni pszichológusodnak ezekről a szempontokról, és együtt beszéljétek át, hogyan tudtok a lehetőségekhez képest a legjobban együttműködni.
A tanácsadási folyamat szakaszai
Első ülés
Ezen az alkalmon megismerkedsz pszichológusoddal, aki bemutatkozik Neked, elmondja milyen terápiás módszertannal dolgozik, és tájékoztat a tanácsadási folyamat kereteiről. Miután Te is adtál egy általános képet magadról, felvázolhatod számára, hogy mi indikálta azt, hogy megjelenj pszichológiai tanácsadáson. Az első ülés arra való, hogy meglegyen az első benyomás mindkettőtök számára, és el tudjátok dönteni, szeretnétek-e együtt dolgozni a problémádon, aminek nyomán megköthetitek a terápiás szerződést. Az első ülés célja az is, hogy a kliens megértse a tanácsadás kereteit, meneteit és várható kimenetelét.
Első interjú
Első interjúnak nevezzük azt az első egy vagy több ülést, ahol lehetőség nyílik a probléma pontosabb definiálására, kibontakoztatására. Ennek során a pszichológus részletesen feltárja a kliens élethelyzetét, érzelmi állapotát, a probléma gyökereit. Ez lehetővé teszi, hogy a szakember egy átfogó képet alkothasson, aminek nyomán közösen meg tudják határozni a konkrét célokat és irányt a folyamatban.
Aktív munka (intervenciós szakasz)
Ebben a szakaszban zajlik az intenzív munka. A pszichológus különböző módszerekkel és technikákkal támogatja a klienst a változások elérésében, problémái kezelésében. Ez az aktív szakasz a probléma mélységétől függően lehet rövidebb vagy hosszabb időtartamú. A folyamat során a kliens fokozatosan sajátítja el az új stratégiákat, erősödik az önismerete, és egyre magabiztosabbá válik a változtatásban.
Lezárás
A lezárás szakaszában a kliens és a pszichológus közösen áttekintik az elért eredményeket, értékelik a folyamatot, és megbeszélik, milyen módon tudja a kliens fenntartani a fejlődést.
Utánkövetés
Sok esetben hasznos lehet az utánkövetés, amely egy közösen meghatározott későbbi időpontban történő egy vagy több kontroll alkalmat jelent, ahol a kliens visszajelezhet, hogyan sikerült beépítenie az életébe a tanultakat. Ez segíthet megelőzni a visszaesést, illetve további megerősítést adni.
A tanácsadási folyamat szakaszai egytől egyik hozzájárulnak ahhoz, hogy a lehető legjobb módon támogassuk a klienseket a fejlődés útján. A pszichológiai tanácsadás egy hosszú távú befektetés a mentális egészség elérésébe és megőrzésébe, amelyek nyomán képessé válunk mind az egyéni, mind a társas életünkben kiegyensúlyozottabban, nyugodtabban és asszertívebben jelen lenni.
Megosztom Facebookon
Megosztom X-en
Link másolása
Hogyan épül fel a folyamat?
Folytasd tovább az ismerkedést a pszichológia világával!