A pszichológiai tanácsadás célja, hogy a kliens megtalálja a személyes problémáira vagy nehézségeire a legmegfelelőbb megoldásokat, és támogassa őt az érzelmi, gondolkodásbeli vagy magatartásbeli fejlődésben. Azonban, ahogy minden terápiás folyamat, úgy a tanácsadás is keretek között zajlik, melyek segítik a folyamat strukturáltságát, és biztosítják a bizalomra épülő, biztonságos légkört.
Rendelőhasználat:
Általában a pszichológiai rendelők rendelkeznek házi renddel, amely meghatároz bizonyos kereteket az érkezést, késést, rendelőhasználatot tekintve. Ennek betartása azért nagyon fontos, hogy biztosítani tudjuk a kliensek számára a megfelelő nyugalmat és csendet. Vannak olyan rendelők, ahol a hangszigetelés nem teljeskörű, így a korán érkezők/későn távozók zavarhatják a diszkréciót. Gondolj arra is, hogy amennyiben nem a kliens fogadásra kijelölt időablakban érkezel meg a rendelőbe, legyen szó túl korai vagy túl késői érkezésről, csengetéseddel megzavarod az éppen zajló üléseket.
A fent említett okokból kifolyólag késés esetén kellemetlen helyzetbe kerülhetsz Te is és a pszichológusod is – illetve a rendelőben tartózkodó összes személy. Egyrészt olyan időpontban érkezel, amikor a rendelő többi helyiségében már zajlik a munka, így megzavarod a csendet. Másrészt vélhetően kellemetlenül fogod magad érezni, vagy kimerült leszel a rohanástól, és még további időre lesz szükséged, hogy megfelelően bele tudj illeszkedni az ülés hangulatába – ha sikerül egyáltalán. Harmadrészt pedig elképzelhető, hogy a pszichológusod egy bizonyos idő után már meg sem tartja számodra az ülést, illetve az is, hogy jó fej akar lenni és kompenzálni próbálja az általad eltékozlott időt, így még őt is megfosztod a szünetétől, ha tovább tartja neked az ülést. Egy szó, mint száz, a szabályok betartása mindenki számára a lehető legkomfortosabb eredményt hozza az élet minden területén, így itt is törekedjünk erre.
Ne feledd, egy egyéni ülés időtartama rendszerint 45 és 60 perc között mozog, egy párterápia/családterápia pedig 80-90 perces. Ez az idői keret áll a rendelkezésetekre megérkezésre, magvas gondolatok megosztására, időpont csekkolásra, lezárásra és fizetésre. Próbáld meg kihasználni, ez az idő érted van.
Tegeződés/magázódás:
Ez a kérdés szinte minden kliensben felmerül, szabad vajon tegeződni a pszichológusommal? Minden pszichológus másképpen kommunikál és működik. Van, aki, ha letegezik visszategez, van, aki megbeszélés tárgyaként tekint erre a kérdéskörre, és akad olyan is, aki szigorúan csakis magázódik még a vele egykorú vagy tőle fiatalabb kliensekkel is. Ha feszélyez a kérdés, nyugodtan kérdezz rá, viszont, ha a pszichológusod szeretné tartani a magázódó formát, ne akard felülbírálni döntését. Ami bizonyos, hogy a tanácsadás sikerességét és a jó terápiás kapcsolat kialakítását abszolút semmiben nem befolyásolja a kommunikáció módja.
Szerződéskötés:
A tanácsadási folyamat kezdetén a kliens és a pszichológus között megállapodás jön létre, amely változó tartalommal bírhat. A teljesség igénye nélkül tartalmazza a találkozások apropóját, az ülések időtartamát és helyszínét, a fizetési rendszert, illetve a lemondási és időpontmódosítási feltételeket. Ez az ún. terápiás szerződés biztosítja mindkét fél számára az elvárások és a folyamat világos kereteit. A szerződés a biztonság és átláthatóság jegyében készül, ami egyaránt szolgálja a pszichológus és a kliens érdekeit.
Fizetés és pénzügyi kérdések:
A tanácsadás díjazásával kapcsolatban az első találkozás alkalmával kerül sor a részletek tisztázására. A fizetés módja és ütemezése a terápiás szerződés része, amely segíti a transzparens együttműködést. Az előre tisztázott keretek lehetővé teszik, hogy a tanácsadás anyagi vonatkozásai ne zavarják a szakmai munkát, hanem tiszta és kiszámítható hátteret biztosítsanak mindkét fél számára.
A gördülékeny kooperáció érdekében mindig minden kételyedet, kérdésedet oszd meg pszichológusoddal – akár a tanácsadás kereteit illetően is. A legfontosabb, hogy bizalmi kapcsolatban, nyugodt körülmények között teljen a közös munka.
Megosztom Facebookon
Megosztom X-en
Link másolása
Hogyan kezdjem el?
Folytasd tovább az ismerkedést a pszichológia világával!