Ismerd meg a tanácsadás típusait!

Felnőtt pszichológiai tanácsadás (egyéni, párterápia, családterápia)

Felnőtt pszichológiai tanácsadás

Minden 18. életévét betöltött személy részt vehet saját döntése nyomán felnőtt pszichológiai tanácsadásban.

Egyéni pszichológiai tanácsadás

A felnőtt egyéni pszichológiai tanácsadás egy olyan folyamat, amelyben a kliens és a pszichológus személyre szabott, négyszemközti beszélgetések keretében dolgoznak együtt a kliens problémáinak, érzelmi és mentális nehézségeinek megértésén és feldolgozásán. A tanácsadás célja, hogy segítsen a kliensnek feltárni a jelenlegi élethelyzetét befolyásoló tényezőket, amelynek révén képes lesz új nézőpontokat beemelni helyzetkezelésébe, megtalálni és kiépíteni mentális erőforrásait, valamint alkalmazni azokat. A tanácsadás lehetővé teszi, hogy a kliens egy olyan biztonságos és támogató környezetben beszélhessen a nehézségeiről, ahol nincs ítélkezés vagy nyomás. Az egyéni tanácsadás során a kliens olyan készségeket fejleszthet ki, amelyek segítenek a mindennapi életben való szorongásmentes boldogulásban, a mentális egészség javításában, valamint az önismeret elmélyítésében. A terápiás kapcsolat bizalmon alapul, és az egyik legnagyobb értéke, hogy egyéni figyelmet és támogatást nyújt.

 Párterápia

Napjainkban nagyon sokan találkozunk a különféle párkapcsolati problémákkal – pl. elköteleződési nehézségek, kommunikációs problémák, eltérő életcélok, gyerekvállalási nehézségek, hűtlenség, kapcsolatfüggőség –, noha a párkapcsolati problémák valószínűleg elkerülhetetlenek voltak mindig is. Nagyon nehéz feladat két különböző ember értékrendjét, gondolkodásmódját, szokásait összeegyeztetni, majd éveken, évtizedeken át óvni a létrehozott egységet. A különböző kapcsolati fázisok mindegyikében szükség lehet egy külső, objektív megfigyelőre, aki hidat képezhet két ember eltérő nézőpontjai között. Erre való a párterápia, ami egy olyan pszichoterápiás eszköz, amely segít megérteni a felek közötti dinamikák kialakulásának múltját, rendszerezni a jelenét, és megalkotni egy adaptívabb, komfortosabb jövőjét. Páterápiát vezethet egy szakember egyedül, de gyakran találkozhatsz páros vezetésű formációval is, amelynek célja, hogy segítsen balanszírozni a résztvevő felek számát, ugyanis párterápián minden esetben jelen kell lennie a páros mindkét tagjának.

 Családterápia

A családterápia egy olyan pszichoterápiás módszertan, amelyben a családtagok közösen vesznek részt, és célja a családi kapcsolatok javítása, a kommunikáció erősítése, a konfliktusok megoldása, illetve a mélyebben húzódó dinamikában fellelhető elakadások felszínre hozatala. A terápia középpontjában a családi rendszer áll, amelyben a családtagok egymással való interakcióit vizsgáljuk, és szintén találkozhatsz egyéni (egy szakember) és páros (két szakember) vezetésű formátummal is.

Nagyon hasznos segítséget nyújthat, amennyiben a családban jelen van:

  • mentális betegség (kényszeresség, fóbiák, depresszió, személyiségzavarok stb.)

  • függőség

  • evészavar (legtöbbször serdülők)

  • válás, újra házasodás, mozaikcsalád kialakulása

  • haláleset, gyász

  • krízishelyzet, tartós stressz

  • betegség

  • gyermeknevelési nehézségek

  • tanulási nehézségek

  • kommunikációs problémák

  • trauma (pl. szexuális abúzus stb.)

A terápia célja, hogy a családtagok megtanuljanak jobban együttműködni, hatékonyabban kommunikálni, és képesek legyenek együtt dolgozni azon, hogy megerősítsék kapcsolataikat. A pszichológus(ok) segíthet(nek) felismerni azokat a családi mintákat, amelyek a problémákat okozzák, és olyan stratégiákat kínálni, amelyek támogatják a változást.

image/svg+xml

Megosztom Facebookon

Megosztom X-en

Link másolása