Ismerd meg a tanácsadás típusait!

Terápia és tanácsadás közti különbségek

Terápia és tanácsadás közti különbségek

Az alapvető különbség jogszabály szerint az, hogy terápiának nevezett tevékenységet, vagyis egészségügyi szolgáltatást csak klinikai szakpszichológus vagy pszichoterapeuta szakvizsgával rendelkező pszichológus/orvos vezethet.

Egészségügyi szolgáltatás, tehát terápia keretein belül kezelik a szakemberek a különféle mentális betegségeket, tehát a szorongásos zavarokat, a személyiségzavarokat, affektív zavarokat, hangulatzavarokat. Ezekben az esetekben olykor-olykor kombinált terápiára van szükség, tehát pszichiáter kolléga segítségével gyógyszeres kezelés is történhet a pszichoterápiával párhuzamosan. A szakembernek számos módszertani háttértudásra van szüksége, hogy képes legyen kompetens módon kezelni a fennálló problémakört, tünetlistát. Ilyen mentális egészségügyi gond lehet pl. a depresszió, a pánikbetegség, az obszesszív-kompulzív zavar, a borderline személyiségzavar stb.

Tanácsadás kereten belül szupportív segítségnyújtásban részesülhetünk, életvezetési tanácsadásban, a karrierünket, családi életünket érintő nehézségekben kérhetünk segítséget, építhetjük önismeretünket, önbizalmunkat vagy épp fejleszthetjük kommunikációs készségeinket. Ezekben a problémakörökben más típusú megközelítés és eszköztár szükséges a szakemberektől, így gyakorta más tanulmányi hátteret láthatsz náluk feltüntetve.

A kliensek persze nincsenek tisztában ezekkel a háttérinformációkkal, illetve a szakmán belüli különféle pozíciókkal, képzési „jogosítványokkal”. Hiába nevezzük egy okleveles pszichológus tevékenységét hivatalosan tanácsadásnak, a kliensek azt mondják majd a barátaiknak, hogy „terápiára járnak”, és ezzel nincs is semmi gond, mindenki érti, miről beszélnek.

A gyakorlatban természetesen árnyaltabb a kép, és még szakemberként is egy igazi útvesztőnek hat a sok módszertani elágazás. Egy példa kedvéért, pszichoterápiás irányzat a kognitív viselkedésterápia. Magyarországon elvégezhetik ezt a képzést okleveles pszichológusok – belőlük lesznek a kognitív viselkedésterápiás konzultánsok. Elvégezhetik klinikai szakpszichológusok/pszichoterapeuták – belőlük lesznek a kognitív viselkedésterapeuták. Sőt, elvégezhetik nem pszichológia diplomával rendelkező személyek is – ők szintén megkapják a kognitív viselkedésterápiás konzultáns címet. A módszertan maga pszichoterápia, mégsem nevezheti terápiának a segítő szakember, ha használja, mert a végzettsége ezt nem engedi (kivétel: klinikai szakpszi./pszichoterapeuta). És így van ez más irányzatoknál is. Ugye mondtuk, hogy ez egy igazi útvesztő?!

Tehát, nem az a lényeg, hogy minek nevezzük magát a segítő tevékenységet, hanem az, hogy adott problémával megfelelő kompetenciakörrel rendelkező szakemberhez forduljunk, akivel bizalmi, biztonságos kapcsolatban dolgozhatunk elakadásaink, mentális nehézségeink megoldásán.

image/svg+xml

Megosztom Facebookon

Megosztom X-en

Link másolása