Hogyan lesz igazán eredményes?

Mi kell a sikeres terápiához?

A sikeres terápiába lépés első és legfontosabb kelléke, hogy legyen saját, belső motivációd a változásra, változtatásra.

Teljesen természetes dolog, hogy meg szeretnénk felelni a párunknak, főnökünknek, szüleinknek, számunkra fontos referencia személyeknek. Ebből kifolyólag többször érkeznek meg a kliensek magántanácsadásra azzal a jelmondattal: „Azt mondták a barátaim/exem/párom, hogy jöjjek el, de én nem tudom, hogyan tudna nekem ez segíteni”. Addig, amíg nem találod meg a saját indokodat arra, hogy befogadó, nyitott és kíváncsi legyél erre a módszertanra, addig nem érdemes pszichológust keresned. Nem a szakember feladata meggyőzni Téged, hogy a pszichológia egy hatásos tudományterület jól működő eszköztárral.

Természetesen ez egy kétirányú kapcsolat, Neked és a pszichológusodnak is bele kell tennie a saját részét a folyamatba ahhoz, hogy sikereket érjetek el együtt. Az esszencia négy tényezőben rejlik: a már fentebb említett belső motiváció, a pontos célkitűzés, a közted és pszichológusod között lévő kapcsolat, és az ő szaktudása. Gondolkozz el egy picit, vajon melyik tényező mennyit nyom a latba? Érdekes módon a legfontosabb a közöttetek lévő jó terápiás kapcsolat, ezért is nagyon fontos, hogy csak olyan szakemberrel kezdj bele a munkába, aki mellett biztonságban érzed magad, és akivel bizalmi légkörben tudsz haladni. Ez csak akkor tud létrejönni, ha megvan a Te személyes motivációd erre. A pontos célkitűzés azért nagyon fontos, hogy idővel vissza tudjatok nézni, honnan indultatok és most hol vagytok, történt-e haladás, elindult-e benned változás az adott célkitűzéssel kapcsolatban. A pszichológus szaktudása pedig azért fontos, hogy olyan terápiás módszertannal és keretrendszerrel dolgozó szakemberhez kerülj, ami passzol a problémádhoz.

Esszenciális, hogy ne öndiagnózissal és konkrét kezelési tervvel érkezz meg a tanácsadásra. Hagyd, hogy pszichológusod végezze a munkáját, és legyél nyitott a különféle eszközökre, amelyekkel megismertet. Ne legyen rajtad idői vagy anyagi nyomás. Rengeteg energiát elvesz a fejlődéstől, ha nem magadra figyelsz nyugodtan és türelmesen, hanem mérgelődsz, hogy mennyibe kerül ez Neked, és amúgy is, mikor oldódik már minden meg egycsapásra. Gondolj bele, bizonyos dolgokat mennyi ideje hordozol magadban, akár évek, évtizedek óta; a pszichológusodnak pedig hetente/kéthetente 50 perce van megérkezéssel, távozással, időpontegyeztetéssel együtt arra, hogy felvegye a fonalat, megismerjen Téged, a problémád természetét, és elindítson a megoldás útján.

Csak akkor kezdj bele a tanácsadási folyamatba tehát, ha a körülményeid megengedik ezt az őszinte utazást a belső világod felé.

Link másolva

Link másolva

Link másolva