Hogyan épül fel a folyamat?

Első tanácsadási alkalom

Az első tanácsadási alkalom fő célja, hogy az ülés végére el tudja dönteni mind a kliens, mind a pszichológus, hogy szeretnének-e, tudnának-e együtt dolgozni a jövőben.

Ez leginkább a kettejük között létrejövő szimpátiára, úgynevezett „terápiás kémiára” értendő, szóval a kliens részéről azt az érzést keressük, hogy „oké, jó helyen vagyok”, a pszichológus részéről pedig azt, hogy „oké, fogok tudni segíteni”.

Az első alkalom további célja, hogy a pszichológus tájékoztassa a klienst a tanácsadási folyamat paramétereiről, aminek következményeként szerződni tudnak egymással. Mi maga a pszichológiai tanácsadás? Miket várhat el a kliens ettől? Milyen elméleti és gyakorlati keretrendszerben dolgozik a szakember? Kapcsolódik-e ez a keretrendszer a kliens problémájához? Milyen kötelességei vannak a pszichológusnak, és milyenek a kliensnek? Hogyan történik a fizetés, számlázás, lemondás, időpontmódosítás? Milyen platformon fognak kommunikálni szükség esetén két ülés között? Tegeződnek vagy magázódnak majd?

Minden sikeres együttműködés alapjait le kell fektetni, nincs ez másként a pszichológiai tanácsadás során sem – így történik tehát a terápiás szerződéskötés. Sokan szóban kötik ezt meg, viszont bizonyos rendelőkben fizikai formátumban is találkozhatsz szerződéssel. Ez biztonságba helyez mindkettőtöket, ugyanis mind Neked, mind a pszichológusodnak vannak olyan kötelességei, amelyeket teljesíteni kell ahhoz, hogy korrekt tanácsadási kapcsolat keretein belül dolgozhassatok együtt. Nagyon fontos, hogy tisztában legyél azzal, hova, kihez érkeztél ahhoz, hogy el tudd dönteni, érzéseid alapján jó helyen leszel-e, illetve konkrét tények alapján illik-e a kiválasztott pszichológusod habitusa és munkamódja hozzád és a problémádhoz.

Rendszerint szó esik ezen az alkalmon a kliens személyéről is, pl. milyen terápiás előzményei vannak, milyen segítői tevékenységeket vett már korábban igénybe, mik voltak azoknak a kimenetelei, most miért döntött úgy, hogy segítséget kér stb. Ezek megosztásával segíted a pszichológusodat, hogy képet kapjon Rólad, ami által ő is döntést tud hozni, tud-e, szeretne-e Veled dolgozni, van-e bármilyen etikai vagy emberi gátja annak, hogy megkezdjétek a közös munkát.

Ne feledd, nagyjából 50 percetek áll rendelkezésre mindenre, tehát ne várd el, hogy ezen az első alkalmon teljes kiteljesedéssel át tudod adni a problémádat, és arra választ, megoldást is kapsz majd. Legyél türelmes, kíváncsi a helyzetre, kezeld nyitott lappal a pszichológusodat, és mindig figyelj arra, hogy érzed-e a bizalom csíráját. Ha igen, mindezek után végtelen időtök lesz a problémád, helyzeted fejtegetésére, hidd el!

Link másolva

Link másolva

Link másolva